Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – 21.02.2021

Kategoria: konkursy Opublikowano: sobota, 20, luty 2021 Mateusz Berlik Drukuj E-mail

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od kilkunastu lat. Został proklamowany podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO
17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata
i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych. Ponad 200 znalazło się na liście języków całkowicie wymarłych w ciągu życia zaledwie trzech ostatnich pokoleń.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole zostaną zorganizowane konkursy:

  • literacki – temat pracy: „Stop wulgaryzmom” (forma dowolna - proza, wiersz),
  • plastyczny – na plakat promujący język polski (naukę języka, poprawne posługiwanie się nim) lub literacki- na hasło promujące czytanie książek.

Organizator:

mgr Joanna Kozdraś

XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI

Honorowy patronat- Ministerstwo Edukacji i Nauki

„LITERACKI SMS- POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW”

pod hasłem

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

W ramach konkursu należy sformułować literackie wypowiedzi, składające się maksymalnie ze 160 znaków ( ze spacjami) w formie złotej myśli, aforyzmu, wiersza, rady, sentencji, przestrogi.

Treść literackich SMS-ów dotyczyć musi szeroko pojętej egzystencji, na przykład codzienności, sfery uczuć, systemu wartości, wszystkiego, co wiąże się z hasłem:

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Organizacja etapu szkolnego:

mgr Joanna Kozdraś

Odsłony: 415

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu