Introligatorstwo - oprawa wydruków i nie tylko

Kategoria: Introligator Opublikowano: środa, 30, marzec 2016 Grzegorz Jachymiak

KIM JEST INTROLIGATOR?

Otóż introligator to osoba, która ma za zadanie profesjonalnie zająć się oprawą materiałów drukowanych. Studenci najczęściej z introligatorem spotykają się gdy chcą oprawić pracę licencjacką, magisterską, jakieś informacyjne broszury czy inne tego typu materiały. Im większe doświadczenie i umiejętności posiada introligator – tym cenniejszymi materiałami możne się zająć. Profesjonalni introligatorzy oprawiają takie dokumenty, jak np. historyczne publikacje.

Istnieje podział na introligatorów galanteryjnych oraz poligraficznych. Ci pierwsi specjalizują się w zakresie wykonawstwa pudeł i etui na różnego rodzaju publikacje i druki. Introligatorzy poligraficzni natomiast to ci często zatrudniani w dużych zakładach poligraficznych i drukarniach, których praca polega na oprawianiu, łączeniu i umieszczaniu wkładu usztywniającego w publikacjach.

MOŻLIWE STANOWISKA

  • — obsługa urządzeń do obróbki arkuszy,
  • — obsługa urządzeń do obróbki wkładów,
  • — obsługa urządzeń do wykonywania okładek,
  • — obsługa linii potokowych stosowanych w produkcji poligraficznej,
  • — wykonywanie prac introligatorskich galanteryjnych,
  • — wykonywanie prac introligatorskich artystycznych,
  • — wykonywanie prac introligatorskich ręcznych.


DOBRY INTROLIGATOR TO TAKI, KTÓRY…

Przede wszystkim ukończył szkolę zawodową lub technikum kształcące specjalistów w zakresie poligrafii. Zainteresowani, którzy nie ukończyli tego typu szkoły mogą zdobyć wiedze na kursach zawodowych lub w zakładach introligatorskich.

Niezwykle mocno liczą się zdolności manualne oraz oczywiście bardzo dobra znajomość maszyn i urządzeń wykorzystywanych w tego typu zakładach. Współcześnie wymagana jest również znajomość programów komputerowych służących do obróbki graficznej.

DZISIEJSZE BEZROBOCIE, A ZAWÓD INTROLIGATORA…

Możliwości zatrudnienia daje spora ilość zakładów poligraficznych i introligatorskich oraz wydawnictwa, które we własnym zakresie realizują wykonawstwo gotowych publikacji.

Osoby o zawodzie introligatora mogą również założyć własną działalność gospodarczą oferując możliwość drukowania materiałów tekstowych i graficznych oraz ksero.

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu